Liczba plemników: wszystko, co musisz wiedzieć

plemnikiPlemniki to męskie komórki rozrodcze obecne w ejakulacie. Lekarz może powiedzieć komuś ich liczbę plemników za pomocą testu zwanego analizą nasienia. Średnia liczba plemników jest między 40 000 000 i 300 000 000 plemników na mililitr. Liczba ta może się różnić między ośrodkami badawczym, z powyższym zakresem pochodzącym z rozwiązania, niedochodowe skojarzenie płodności.

Lekarz może zalecić analizę nasienia z wielu powodów, takich jak test na możliwe przyczyny niepłodności, jak dobrze narządów rozrodczych pracują, lub czy zabieg chirurgiczny sterylności zakończyło się sukcesem. W tym artykule, pokrywamy normalną liczbę plemników, a także to, co oznacza wysoka lub niska liczba plemników. Omówimy również wiele innych aspektów męskich płodności lekarzy test podczas analizy nasienia.

Normalna Liczba plemników

Średnia liczba plemników jest zwykle między 40 000 000 i 300 000 000 plemników na mililitr (ml). Aby przetestować liczbę plemników osoby, lekarz poprosi osobę do wytrysku w filiżankę preparatu. Wyślą ten preparat do laboratorium, w którym technicy oceni próbkę dla szacowanej liczby plemników i innych czynników. Wyniki mogą się różnić w zależności od laboratorium.

Nawet osoby o średniej lub  „normalny, ” Liczba plemników mogą wystąpić niepłodności, jak inne czynniki mogą wpływać na jak skutecznie plemników może zapłon jaj.

Niska liczba plemników

Według Resolve, niska liczba plemników jest cokolwiek pod 10 000 000 plemników na ml. Chociaż niska liczba plemników może negatywnie wpłynąć na płodność danej osoby, nie oznacza to, że ciąża nie jest możliwa. Nawet pojedyncze plemniki wstrzykiwane bezpośrednio do jaja mogą go nawozować.

Jeśli dana osoba ma liczbę plemników, która waha się od 20 000 000 do 40 000 000 plemników na ml, jest to niższa niż średnia liczba, ale lekarze mogą zamówić inne badania w celu określenia jakości plemników. Jeśli liczba plemników jest niska, ale plemniki są wysokiej jakości, z dobrym kształtem, wielkością i prędkością pływania, lekarz może rozważyć te poziomy liczby plemników w normalnym zakresie.

Dodatkowe aspekty analizy nasienia

Analiza nasienia jest test laboratoryjny, który mierzy kilka czynników, oprócz liczby plemników osoby. Należą do nich:

  1. Skraplanie: jest to zdolność nasienia do zmiany z żelu do stanu ciekłego. Jeśli nasienie nie skroplić w około 15 – 20 minut, plemników może nie być w stanie odpowiednio podróżować do nawozać jajko.
  2. Morfologia: wielkość i kształt plemników może wpływać na płodność. Podczas gdy wszystkie próbki nasienia zawierają nienormalnie ukształtowane plemniki, tym więcej wad, które są obecne, tym większe prawdopodobieństwo niepłodności.
  3. Ruchliwość i prędkość: są to pomiary, jak dobrze plemnik może pływać do zapłodnienia jaj i jak szybko podróż plemników.
  4. pH: jest to miara, jak kwaśny lub podstawowe nasienia. Średnie pH nasienia wynosi 7,2 – 7,8. Wyższe pH może wskazywać na zakażenie. Niższe pH może wskazywać, że próbka jest zanieczyszczona, lub że istnieje niedrożność układu rozrodczego.
  5. Całkowita objętość nasienia: jest to ilość nasienia osoba wytryguje. Mężczyźni zazwyczaj wytrysku 2 – 5 ml nasienia. Jeśli jest mniej niż w próbce, lekarz może szukać problemów gruczołu krokowego lub pęcherzyków nasiennych. Jeśli ilość jest nadmierna, stężenie plemników może być zbyt rozcieńczone.

Poprawa liczby plemników

Według badań z 2012, istnieją dwa główne determinanty liczby plemników. Są to liczba komórek potrzebnych do produkcji spermy, lub komórek Sertoliego, a czas od osoby ostatnio ejakulacji.

Im dłuższy czas od ostatniego wytrysku, tym wyższa liczba plemników może być w teście.

Każdy, kto jest zaniepokojony ich liczba plemników może porozmawiać z lekarzem o zalecenia dotyczące zmian stylu życia, które mogłyby pomóc.

Niektóre z tych zaleceń mogą obejmować:

  • Picie mniej lub bez alkoholu. Alkohol może zmniejszyć produkcję testosteronu, co może zmniejszyć liczbę plemników.
  • Nie palić tytoniu. Mężczyźni, którzy palą zwykle mają niższe liczby plemników niż tych, którzy nie.
  • Utrata masy ciała lub utrzymanie zdrowej wagi. Komórki tłuszczowe w organizmie uwalniają enzym zwany aromatazy, który rozkłada Testosteron do estrogenów. To może zmniejszyć liczbę testosteronu i plemników.
  • Unikanie przegrzania jąder. Chociaż badania na ten temat przyniosły mieszane wyniki, niektórzy ludzie, którzy chcą poprawić płodność unikać korzystania z wanny z hydromasażem, sauny i laptopów na kolanach.
  • Zmniejszenie stresu. Stres może powodować zmiany w kształcie plemników i wpływać na płodność, według autorów badania 2018.

Dodaj komentarz